Ks. Kardynał Stefan Wyszyński - nasze wspomnienia

     Z okazji dzisiejszej uroczystości beatyfikacyjnej ks.Prymasa Stefana Wyszyńskiego, w naszej braniewskiej wspólnocie był czas wspomnień. Siostry, które miały kontakt z Ks. Prymasem, dzieliły się swoimi wspomnieniami.
     Nasza Matka powiedziała, że gdy była dzieckiem to jej mama często mówiła, że Prymas Wyszyński udzielał jej Sakramentu Bierzmowania. S. Goretti, s. Bernarda i inne starsze siostry wspominały Księdza Prymasa z licznych uroczystości kościelnych, min. we Fromborku, Świętej Lipce i innych miejscowościach.
     Jednak najwięcej wspomnień miała s. Magdalena, która pracowała na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Wspominała, że Ks. Prymas bardzo dużo pomógł naszym siostrom podczas otwierania nowej placówki w Łomiankach. Mówiła, że zachęcał, aby katarzynki przyszły pracować do centrali, a nie tylko na północy. Wspominała, że uczestniczyła w spotkaniach katechetycznych, na których pierwszą konferencję wygłaszał Ks. Prymas Wyszyński, dopóki mu zdrowie na to pozwalało.

Czytaj więcej
W sobotę odbył się spacer po Braniewie śladem bł. Reginy Protmann

 

     Podczas sobotniego spaceru po Braniewie, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną, trasa wiodła do naszego klasztoru. Tego dnia, oprócz prezentacji ukazującej 450 lat istnienia sióstr katarzynek, można było zobaczyć klasztorne miejsca, które z reguły są zamknięte przed zwiedzającymi. Była również możliwość nabycia tradycyjnych, swojskiech potraw, przygotowanych przez siostry (masło, twaróg, smalec, dżemy itp.). Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Czytaj więcej
Wydarzenia z innych prowincji Zgromadzenia

     FILIPINY - W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej odbyły się pierwsze śluby zakonne naszej siostry nowicjuszki - Emmanueli Bandiola Mirabueno, Filipinki.

Na Filipinach siostry katarzynki z Brazylii pracują od 2006 roku. Działają w rejonie Bataan, głównie w posłudze wychowawczej wśród dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej
Kolejny dzień skupienia dla dziewcząt w Grodnie

     Nasze Siostry z Grodna w dniu 10 sierpnia zorganizowały kolejny dzień skupienia dla młodzieży żeńskiej, który przeszedł pod hasłem: "Stwórz o mój  Boże, we mnie serce czyste".
Cykliczne spotkanie zgromadziło dziewczęta, aby wspólnie i indywidualnie pochylić się nad Słowem Bożym, które łagodnie przemienia nasze życie i pomaga wzrastać na drodze miłości do Boga, siebie i bliźniego.
Akcentem spotkania była nie tyle walka z grzechem, ale z przyczyną jego powstawania.
Myślą przewodnią tego dnia było nie przejście od złego do dobra, ale od dobrego do lepszego.

Czytaj więcej
Pamiętać godzinę swego powołania

     25 lat temu swoje śluby zakonne złożyły cztery siostry katarzynki: M. Róża, M. Angela, M. Tomasza i M. Konstancja.

W sobotę 7 sierpnia wspólnota, wraz z rodziną i przyjaciółmi, dziękowała za życie, powołanie oraz 25 lat trwania w ślubach tych sióstr. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił kapłan diecezji warmińskiej, ks. Karol Krukowski.

Czytaj więcej
W drodze do Gronowa

     W czerwcu tradycyjnie przypada dzień odpustu parafialnego w Gronowie koło Braniewa.

Ta młoda parafia, założona w 1998 roku, ma za patronkę błogosławioną Reginę Protmann, dlatego katarzynki corocznie gromadzą się tam na Mszy św. odpustowej.

     W tym roku, 20 czerwca, większa grupa sióstr dotarła do kościoła samochodem, a mniejsza grupa poszła tam w pieszej pielgrzymce.

Czytaj więcej
Tablica pamiątkowa od Burmistrza Braniewa

     W dniu 26 lipca nasz Klasztor w Braniewie odwiedził Pan Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki wraz z Panią Wiceburmistrz Anną Kapusta.
Pan Burmistrz na ręce naszej Matki Prowincjalnej wręczył dla całego Zgromadzenia pamiątkową tablicę z okazji 450-lecia działalności Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.
Temu wydarzeniu towarzyszyły siostry z naszej wspólnoty. Tablica została wykonana z brązu.

Czytaj więcej