W służbie drugiemu człowiekowi

 

Chciałam podzielić się  kilkoma swoimi refleksjami na temat mojej pracy. Obecnie pracuje w Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym.                                              

Może na początek kilka słów o chorobie, która nazywa się mukowiscydoza. Jest to choroba genetyczna. Po raz pierwszy gen, który odpowiedzialny jest za tę chorobę odkryto stosunkowo niedawno, bo w 1989 roku. Chorobę powoduje mutacja białka w kodzie genetycznym człowieka (DNA). W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. W  Polsce choruje na nią ok. 2400 osób. Choroba ta jest nieuleczalna, ma charakter przewlekły, postępujący a leczenie jest przede wszystkim objawowe. Średnia wieku życia chorych z mukowiscydoza to 35 lat. Dzieci z mukowiscydozą borykają się bardzo często
z nawracającymi infekcjami oraz niedoborami składników odżywczych. Nasz ośrodek obejmuje ok. 200 dzieci od noworodków do 18 roku życia.

Czytaj więcej
Nie ma większej miłości...

Kochani, w tym roku pragniemy w szczególny sposób pamiętać o naszych siostrach męczenniczkach: Siostrze M. Krzysztofie Klomfass i jej piętnastu Towarzyszkach, które zginęły między 22 stycznia a 25 listopada 1945 r., w kontekście zakończenia II wojny światowej i wydarzeń, które po niej nastąpiły. Łączmy się w intensywnej modlitwie o łaskę ich beatyfikacji. 

Czytaj więcej
Togo - miłość nie ma koloru skóry

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Minął już rok, kiedy przyjechałam z Togo do Polski. W głębi serca, miałam nadzieję, że będę mogła jeszcze kiedyś powrócić do Afryki, chociażby z tego powodu, że podjęłam pracę w organizacji misyjnej. W dniach od 11 do 25 listopada 2021 r. przebywałam w Togo. W parafii św. Jana Chrzciciela w Affem Kabye, w diecezji Sokode, realizowałam projekt „Bliżej szkoły” -  pomoc w zakupie 50 rowerów dla uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum katolickiego. Ceremonia przekazania rowerów odbyła się przy udziale księdza proboszcza, szefa wioski, nauczycieli i niektórych rodziców wybranych uczniów. Rowery zostały zakupione dzięki darczyńcom MIVA Polska. Pomoc dla diecezji obejmowała także przywiezienie relikwii św. Maksymiliana Kolbe i św. Andrzeja Boboli dla nowo powstających parafii oraz naczyń liturgicznych i szat.

Czytaj więcej
Świąteczne życzenia

 

Minął listopad czas zadumy i refleksji nad naszym przemijaniem. Minął adwent czas oczekiwania i nadziei.
A za kilka chwil rozpocznie się czas Narodzenie Pańskiego
kiedy będziemy pochylać się nad tajemnicą wcielenia Słowa Bożego,
czas kiedy będziemy śpiewać Gloria in excelsis Deo;
czas kiedy będziemy radować się z narodzin Wielkiego Boga w ciele małego dziecka.

Czytaj więcej
Wyjątkowy prezent

W dniu 20 grudnia 2021 r.  w naszym klasztorze w Braniewie gościłyśmy pracowników Nadeśnictwa Zaporowo. Pana Nadleśniczego Stanisława i Pana Antoniego. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia złożyliśmy sobie życzenia, a Panowie pozostawili w naszym klasztorze wyjątkowy prezent świerk wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

Czytaj więcej
Nadchodzi nasze odkupienie

 

Pierwszy tydzień Adwentu jest początkiem naszej podróży w odkrywaniu Boga na nowo, w tym roku, w tym konkretnym czasie. Wcielenie Boga w Jezusie z Nazaretu nauczyło nas, że nasz Bóg wszedł w samo serce stworzenia, czekając na odkrycie w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Czytaj więcej