Nowenna przed wspomnieniem bł. Reginy Protmann

 

 

 

Od poniedziałku 9 stycznia trwa nowenna przed wspomnieniem błogosławionej Reginy Protmann (18 stycznia),

Założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny.

Temat: Matka Regina i ostrokrzew.

 

   

 

 

 

Ostrokrzew to nieduże drzewko, właściwie krzew, rosnące w naszych warunkach do dwóch metrów wysokości. To roślina o wiecznie zielonych liściach i czerwonych owocach. Używany do przygotowywania bożonarodzeniowych stroików i świątecznych ozdób na drzwi, a jego charakterystyczne liście często są motywem zimowych dekoracji.
     Co może mieć wspólnego z błogosławioną Reginą?
Właśnie on stał się inspiracją w tegorocznej drodze do 18 stycznia – rocznicy narodzin dla nieba Założycielki sióstr św. Katarzyny.

 

1 dzień nowenny - 9 stycznia, poniedziałek

Świętość   

 


    

Ostrokrzew rośnie blisko nas, często w przydomowych ogródkach. Jest ozdobą przez cały rok, jednak najpiękniej prezentuje się zimą. Właśnie wtedy, gdy praktycznie nie ma warunków do życia i rozwoju.
W języku angielskim nazywany jest drzewkiem Holly, od słowa holy - święty.

    Błogosławiona Regina, prawdopodobnie podczas najtrudniejszej zimy swojego życia, tej pierwszej poza domem rodzinnym, w opuszczeniu, niezrozumieniu i zimnie, otrzymała największe łaski, które pomogły jej założyć nowe dzieło w Kościele. Ona również musiała walczyć o swoją świętość, odkrywać ją na modlitwie i w działaniu. To sprawiło, że "nawet zimą jej dusza pozostała zielona i kwitnąca”.

    „Trzeba być zawsze tym, czym Bóg chce, aby człowiek był. Wtenczas nigdy nie jest się niczym! Na wypełnianiu woli Bożej polega wielkość człowieka, miłość i świętość”. (Jan Paweł II)

     Każdy człowiek może odnaleźć swoją drogę do świętości. Drogę jedyną i unikalną. Nie trzeba kopiować bł. Reginy, lecz pytać na modlitwie, o czym marzy Bóg patrząc na mnie. Czy wiem już co to takiego?

 

 

2 dzień nowenny - 10 stycznia, wtorek

Droga pod prąd

 

      Ten krzew może rosnąć w warunkach trudnych. Bardzo dobrze sobie radzi na wietrze, w półcieniu i na mrozie. Rozjaśnia zacienione miejsca w ogrodzie, a jego liście błyszczą, ponieważ pokrywa je gruba warstwa wosku. Mógłby narzekać, ale on po prostu rośnie dalej.

     Podobnie było z błogosławioną Reginą. Ona nie załamywała rąk, a przecież miała sporo przeciwności w życiu. Brała się do pracy wiedząc, że droga do życia wiecznego jest ciasna i stroma. Szukała schronienia w Bogu. Podczas osobistej modlitwy mówiła do Niego w takich słowach:

„Oby dusza moja z miłości ku Tobie jak wosk od słońca mogła się rozpłynąć i stopić, a ja całkowicie z Tobą się zjednoczyć”. (Biografia bł. Reginy)

     Każdy człowiek prędzej czy później zmaga się w życiu z trudnymi sytuacjami, czując, że idzie jakby pod wiatr. To wiara daje nam sens, aby iść dalej. Jest oparciem i schronieniem, pokazuje nowe perspektywy. To nadzieja, która wyłania się za zakrętem. Najważniejsze, aby nie ustać w drodze, nie zwątpić, tak jak bł. Regina, dlatego właśnie ona może być dobrą wspomożycielką w tej podróży.

Jest takie powiedzenie: Zamiast narzekania, doceń to co masz.


     Co lub kto jest moim schronieniem w trudnościach?

 

 

 

3 dzień nowenny - 11 stycznia, środa

Woda życia

 

 

 

     Ostrokrzew, jak każda roślina, aby żyć potrzebuje wody. Podobnie człowiek, w wymiarze fizycznym i duchowym.


      „Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia”. Ap 21,6
„Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!”. J 7,37.


    Bł. Regina myślą i sercem przylgnęła do Boga i Kościoła. Wiedziała, że tam znajdzie źródło życia. O jej miłości do Eucharystii i Najświętszego Sakramentu bardzo mocno wspomina biografia. Jej autor zwraca uwagę na jeszcze inną, charakterystyczną cechę tej niezwykłej kobiety:
„Jeśli była zdrowa i w domu, to nigdy nie zaniedbywała wysłuchania kazań, a gdy była w rozjazdach, to ból w sercu odczuwała, że nie mogła uczestniczyć w nabożeństwach w kościele i nie miała okazji do słuchania Słowa Bożego”. (Biografia bł. Reginy)

     Woda życia, która orzeźwia naszego ducha to oczywiście Msza Święta, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie, przyjmowane sakramenty, każda forma modlitwy, czytanie lub rozważanie Słowa Bożego, dzielenie się tym Słowem z innymi. adoracja krzyża, rozmowa duchowa. To woda życia, ktora potrafi ugasić wszystkie nasze najgłębsze pragnienia.

Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo!
Jak często po nie sięgam?

 

 

 

4 dzień nowenny - 12 stycznia, czwartek

Stać się lekarstwem

 

     Ostrokrzew charakteryzuje się dużymi właściwościami leczniczymi. Z jego kory, liści i z korzenia przygotowuje się lekarstwa.


     Bł. Regina poprzez miłość bliźniego, uczynki miłosierdzia i dalekowzroczne spojrzenie także stała się lekarstwem dla innych ludzi. Wiedziała, że wychodząc do potrzebujących oraz ogarniając modlitwą ludzką nędzę, słabości i cierpienie, staje się sercem, rękoma i czułością Boga, przez które On działa w świecie. Taką drogę wyznaczyła dla swoich sióstr.


      „Oprócz trzech ślubów zakonnych (…) zobowiązały się wyjść poza klauzurę, do domów ludzi potrzebujących pomocy”. (Biografia bł. Reginy)


      „Przygotowywała własnoręcznie skuteczne lekarstwa, by w razie potrzeby mogła każdemu bezinteresownie spieszyć z pomocą i wielu chorym ulżyć przez to w ich nędzy”. (Biografia bł. Reginy)

     Jakiego lekarstwa w moim życiu potrzebuję? Co, przede wszystkim w wymiarze duchowym, jest mi teraz najbardziej potrzebne?

 

Zawsze mogę prosić bł. Reginę o wstawiennictwo przed Bogiem,

ale także o głęboką świadomość,

że również moim chrześcijańskim powołaniem jest stawanie się lekarstwem dla świata.

 

 

 

5 dzień nowenny - 13 stycznia, piątek

Przymierze

 

 

     Ostrokrzew nazywany jest krzewem cierniowym, ponieważ jego ostre liście przypominają koronę cierniową, którą Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Na jego małe i czerwone owoce mówi się - krople krwi Chrystusa. Nawet podczas porządnej zimy potrafi utrzymać swoje owoce na krzaku. Najsłynniejsza odmiana rośnie w Glastonbury. Legenda mówi, że została tam zasadzona przez św. Józefa z Arymatei, który wkrótce po śmierci Jezusa miał przybyć do Anglii, by wprowadzać chrześcijaństwo.

 

  

„Naszym zadaniem i misją jest sprawienie, aby w sercu bliźniego ożyła nadzieja tam, gdzie panuje rozpacz, radość - gdzie jest smutek, życie - gdzie jest śmierć”. (Benedykt XVI)

     Bł. Regina żyła w relacji intensywnego przymierza z Jezusem, pełnego miłości i oddania. Widziała rzeczywistość paschalnymi oczami. Trzymała w ręku krzyż, a wzrok miała skierowany na Zmartwychwstałego. Dlatego patrzyła szerzej na życie i śmierć. Była jak płonące świece. Nie bała się spalać i oświecać innym drogę do Chrystusa.

    Bóg zaprosił mnie do relacji bardzo wyjątkowej i jedynej. Nikt inny z Nim takiej relacji mieć nie będzie. Czy mnie to interesuje? Jak z mojej strony to wygląda w praktyce?

 

 

 

6 dzień nowenny - 14 stycznia, sobota

Moje wybory

 

    

     Ostrokrzew jest rośliną piękną, ale nie jednoznaczną. Można go wykorzystywać do dobrego jak też do złego. Pomimo wielu właściwości leczniczych ma trujące owoce. Nazywają go świętym krzewem chrześcijaństwa, ale też wykorzystywany jest w pogańskich wierzeniach.

 

 

     Bł. Regina mogła w życiu wybrać inaczej. Co by się stało, gdyby pokusa bycia podziwianą oraz komfort domowego ciepła zwyciężyły w jej myślach? Prawdopodobnie nie byłoby katarzynek.
     Słowa z Biografii wspominające o jej biczowaniu wskazują, że zmagała się z różnego rodzaju pokusą i stale musiała dokonywać wyborów.


    Każdy człowiek ma wybór. Drogę błogosławieństwa, gdzie przekazuje życie lub bylejakość, gdzie powoli staje się trucizną, dla siebie i dla rodziny, wspólnoty.
A moje wybory? Ku czemu mnie prowadzą?

 

Nie porównuj swojego życia z życiem drugiego człowieka.

Nie masz pojęcia jaką on przeszedł drogę do tego momentu.

 

 

 

7 dzień nowenny - 15 stycznia, niedziela

Praca nad sobą

 

 

     Ostrokrzew daje się przycinać i formować, dlatego doskonale nadaje się na ogrodzenia i żywopłoty. Rośnie powoli, ale gdy okaże mu się cierpliwość, staje się piękną ozdobą ogrodu.


      Bł. Regina na początku słynęła z próżności a na końcu z nadzwyczajnej miłości Boga i bliźniego. Taka zmiana. Jak to możliwe?
     Ona dała się formować, pracowała nas sobą poprzez osobistą modlitwę, czytanie Słowa Bożego, wyciąganie wniosków z doświadczeń życia, przez swoją wspólnotę, przez uczynki miłosierdzia.


      „Patrzyła, jak gdyby z daleka na postawiony przed sobą cel i starała się pilnie cały swój wysiłek skierować ku temu, by szczęśliwie go osiągnąć”. (Biografia bł. Reginy Protmann)

     Pozwólmy się Bogu przycinać i formować. Czasem zmiany idą powoli, ale zawierzmy Bogu. To najlepszy Ogrodnik. On potrzebuje naszej wiary, a wtedy dzieją się cuda.

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana!
Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

 

     Czy wiem, nad czym w moim rozwoju duchowym chcę pracować w tym roku? W czym chciałbym się zmienić na lepsze? Do czego zaprasza mnie Duch Święty?

 

 

 

8 dzień nowenny - 16 stycznia, poniedziałek

Pokora i siła

 

 

    

 

 

   Ten krzew ma gęste i silne korzenie, jednak nie przeszkadza innym roślinom rosnąć w sąsiedztwie. Nie zagłusza ich sobą.

 

 

 

     Bł. Regina będąc mocno zakorzeniona w Bogu starała się odczytać Jego wolę we wszystkich wydarzeniach. Błogosławiła tym, którzy jej źle czynili, modliła się za nieprzyjaciół. Nawet wśród najbliższych jej sióstr miała prawdopodobnie takie, które nie do końca rozumiały jej sposób działania i charyzmat jaki otrzymała.
     Ona często upominała siebie w następujących słowach:
     „Dano ci władzę, nie wynoś się nad innych, pozostań na równi jako jedna z nich”. (Biografia bł. Reginy)

Jej siłą było szukanie schronienia w Bogu. pełnienie Jego woli oraz codzienna, ciężka praca, aby to osiągnąć.

„Prócz wyższego wykształcenia dobrze byłoby posiadać jakieś średnie wyobrażenie i co najmniej podstawowe wychowanie”.

 

     Warto zadać sobie pytanie o pokorę w swoim życiu oraz o to, skąd borę siły na każdy kolejny dzień.

 

 

 

9 dzień nowenny - 17 stycznia, wtorek

Zgoda na siebie i na innych

 

 

 

     Ostrokrzew jest w krajach anglojęzycznych symbolem zgody i szczęścia, podobnie jak u nas jemioła. Daje się go tym, którym się dobrze życzy.


O tym, co dla bł. Reginy znaczyła zgoda na siebie i na innych mówi w Biografii świadectwo wspólnego życia:


„Każda z nich wiernie spełniała swój obowiązek starając się o zrozumienie wzajemne, unikając rozdziałów i sprzeciwu”.


„Pilnie się o to starajcie, byście nie tylko między sobą realizowały siostrzaną miłość, ale byście i z każdym człowiekiem żyły w pokoju”.

 

O czym myślę czytając słowa Matki Reginy: „pilnie się o to starajcie”?

Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.