Wiadomość z Sovetska w Rosji

     Pragnę podzielić się moją radością. Spotkało mnie wielkie zaskoczenie i wielka niespodzianka.
Otóż 25 września 2021 roku, po spotkaniu duszpasterskim księży i sióstr pracujących w Obwodzie kaliningradzkim, na zakończenie Mszy świetej z ks. Dubininem, Biskupem pomocniczym Archidiecezji Moskiewskiej, odpowiedzialnym za Obwód kaliningradzki, zostałam odznaczona medalem od Gubernatora Obwodu kaliningradzkiego za zasługi w dziedzinie poprawy warunków życia socjalnego oraz rozwoju życia duchowego.

     Medale były wręczane z okazji 75-lecia istnienia Obwodu kaliningradzkiego, które zeszło się z obchodami 30-lecia odnowy struktur Kościoła katolickiego w Rosji. Przed ich wręczeniem ks. Biskup podziękował władzom Obwodu za to, że w ten sposób doceniają i podkreślają wkład Kościoła katolickiego w życie tego rejonu. Medal wręczał zastępca Gubernatora.

     Taki wyróżnieniem zostały odznaczone 3 osoby z Kościoła katolickiego na terenie Obwodu. Są to:

-  polski kapłan z diecezji Ełckiej ks. Władysław Urbanowicz, posługujący w Bagrationowsku i obsługujący więzienia w Kaliningradzie,

-  s. Maksymiliana, za pracę wśród ubogich i wkład w odnowę życia duchowego

-  Pani Lena Jamkowaja, dyrektor Caritasu w Kaliningradzie.

 

     O odznaczeniu dowiedziałam sie tuż przed Mszą świętą od ks. Biskupa, który zaznaczył, że to miała być niespodzianka. Rzeczywiście, tak było. W tym momencie jak film przeszły mi przez myśl wszystkie lata mojej posługi wśród ubogich oraz w szukaniu katolików i pomocy w formowaniu wspólnot parafialnych.
Następnie, w sobotę wieczorem oraz w niedzielę ks. Biskup gościł we wszystkich naszych parafiach i na zakończenie każdej Mszy świętej mówił parafianom o moim odznaczeniu, podkreślając to, że Kościół katolicki i jego wkład w życie jest już zauważony również przez władze państwowe. Pozdrawiam gorąco z Sovetska w Rosji.

s.Maksymiliana

 -------------

(S.M. Maksymiliana Gaber pracuje w Sovetsku już ponad 21 lat. Zajmuje się w pomocą dla najuboższych mieszkańców miasta i okolic oraz angażuje się w duszpasterstwo kościoła lokalnego.)