wiadomości z przedszkola sióstr katarzynek

     „ Młodzież i dzieci są przyszłością świata, przyszłością narodu i Kościoła, (...)”. Jan Paweł II, IV Pielgrzymka do Polski, Przemówienie do katechetów, nauczycieli i uczniów, Włocławek 1991


    18 maja 2020 roku minęła 100 rocznica urodzin naszego świętego Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Św. Jan Paweł II zawsze był przyjacielem dzieci i jest nim dzisiaj. Nie bał się dziecięcych pytań, towarzyszył w każdej życiowej sytuacji. W każdym spotkaniu jakby powtarzał: „Największą radością papieskiego serca są dzieci. I największą troską serca papieża jest każde dziecko. I miłością serca papieża, tak jak Serca Jezusowego, jest dziecko.”

     W naszym przedszkolu codziennie podczas porannej modlitwy z dziećmi wzywamy Jego opieki i wstawiennictwa w różnych intencjach.

 

Na sto dni przed urodzinami Jana Pawła II rozpoczęliśmy akcję Łańcuch Dobra, polegającą na czynieniu dobra każdemu i o każdej porze. Dobre uczynki każda grupa zapisywała na żółtych i białych karteczkach. Z nich tworzyliśmy łańcuch. To duchowy dar dla Jana Pawła II. Rozpoczęliśmy 10 lutego 2020 roku, jednak już niebawem okazało się, że nie zdołamy tego fizycznie uczynić. Pandemia koronawirusa zmieniła nam plany.

     Staramy się czynić dobro zawsze i wszędzie, ale wyrazem naszego uznania i wdzięczności za św. Jana Pawła II stała się wystawa Jego wizerunków przygotowanych przez dzieci. Technika wykonania była dowolna. Starsza grupa kolorowała sceny z życia św. Papieża, młodsza, Jego portret. Dziecięce serce potrafi uchwycić, to co niewidzialne i z białej uczynić zieloną sutannę, Papieża Nadziei.

     Poprzez przywoływanie postaci Karola Wojtyły, dzieci poznają, że świętym może być każdy, duży i mały, i ten co lubi grać w piłkę, i wędrować po górach, i ten który Mamie pomaga a siostrze czasem zrobi psikusa, bo święty, to ten, który kocha Boga, i bliźniego swego jak siebie samego. Chcemy być świętymi dlatego codziennie prosimy i wzywamy Jego orędownictwa: Św. Janie Pawle II, módl się za nami!

 

                                                                                                   siostry katarzynki - przedszkole w Częstochowie