Poświęcenie Wieży Bramnej w Braniewie

     19 września Braniewo świętowało otwarcie Wieży Bramnej Zamku Biskupiego. Jest to szczególna budowla dla miasta, która na szczęście, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, została uratowana. Bez wątpienia jest to najstarszy murowany obiekt na Warmii. Wybudowana w czasie powstawania zamku (1278 – 1340 ), współcześnie jest symbolem Braniewa. Jeszcze kilka lat tej zniszczonej lecz, niezwykle cennej budowli groziło zawalenie. Obiekt niszczał przez dziesiątki lat. Wieża, jako jedyna pozostałość po Zamku Biskupim, przetrwała wiele wojen, najazdów i ataków. W Wieży Bramnej mieściła się kaplica, która również została odrestaurowana i w tym ważnym dla Braniewa dniu, poświęcona przez Abp. Józefa Górzyńskiego. Otwarcie i poświęcenie Wieży Bramnej poprzedziła konferencja naukowa z wykładami na temat początków Miasta Braniewa, Zamku Biskupiego oraz z innymi ciekawymi tematami.


     My siostry katarzynki, które od 450 lat jesteśmy wpisane w historię tegoż miasta uczestniczyłyśmy w tym wydarzeniu. Matka Prowincjalna S.M. Błażeja Ryfka i Przełożona S.M. Ryszarda Hołub brały udział w konferencji i w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi.
Następnego dnia pod Wieżą Bramną odbył się piknik dla mieszkańców miasta. Rozpoczął go koncert muzyki dawnej a późnieji różne atrakcje, które przenosiły uczestników w XIII-XV wiek. Jedną z nich był sokolnik z pokazem ptaków. Zaprezentował jastrzębia, sokoła i sowę. Był także kiermasz na którym można było nabyć pamiątki z tamtych lat i nie tylko.

     Siostry Katarzynki miały w ofercie własne wyroby, takie jak: ser żółty i twaróg, masło, chleb, smalec z kiszonymi ogórkami, jajka, miód zrobiony z mniszka lekarskiego, syrop z mięty. Cieszyłyśmy się z tego, że nasze produkty miały wzięcie. Wielu ludzi było miło zaskoczonych że takie pyszności można było u nas dostać.
     To dwudniowe świętowanie z mieszkańcami Braniewa dało nam wiele radości. Byłyśmy przy ludziach, choć - staramy się być z nimi zawsze. Doświadczamy życzliwości władz miasta, ale przede wszystkim doświadczamy wiele dobra od każdego mieszkańca. Bo to jest nasze wspólne miasto  Braniewo.